Gala finałowa projektu "Łuska"

Za nami 15 miesięcy ciężkiej pracy, był to bardzo trudny projekt, tym bardziej że trwał tak długo. Jesteśmy szczęśliwi, że dotrwaliśmy do końca.

Najbardziej cieszą mnie zmiany jakie zaszły u młodych ludzi. Okazało się, że młodzież jest niezwykle otwarta na nowe kontakty i wyzwania. Na początku byli lekko zdystansowani do tematu, jednak później dało się zauważyć, że historia bohatera poruszyła ich. Do zleconych im zadań podchodzili coraz poważniej.  Nie sprawiała im problemu praca w grupach. Zauważyłam, że z miesiąca na miesiąc młodzi są  coraz bardziej pewni siebie i coraz bardziej sprawni organizacyjnie. Bez żadnych barier potrafią rozmawiać, również ze starszymi osobami, okazując im szacunek i troskę.

Można by wymieniać jeszcze wiele pozytywnych zmian jakie zaszły wśród młodych ludzi,  nie ukrywam jednak, że czasami było bardzo trudno. Dało się zauważyć wielu liderów, o silnych osobowościach, przekonanych o własnych racjach i  potrafiących wypowiadać własne zdanie w szerszym gronie. A czasami wszyscy chcieli  rządzić.

Oprócz pracy były też wyjazdy i wspólne wyjścia. Młodzi nakręcili dodatkowo kilka scen, w których  często pojawiały się sytuacje komiczne. Po prostu wszyscy dobrze się bawili.

Podziękowania należą się trenerom: Joasi Gronikowskiej z grupy dziennikarskiej, Piotrowi Robakowskiemu z grupy filmowej i Waldkowi Stube z grupy fotograficznej za cierpliwość i wytrwałość. Wspierali mnie w trudnych momentach, za co jestem im ogromnie wdzięczna. Dziękuję również panu Wojtkowi Siedleckiemu, aktorowi naszego teatru, który z dużym zaangażowaniem starał się wykrzesać u młodych umiejętności aktorskie. Podziękowania należą się także rodzicom, którzy również byli zaangażowani w projekt przez 15 miesięcy. Szczególne podziękowania należą się rodzinie Konrada i wszystkim osobom, które zechciały wystąpić przed kamerą- p. Sabinie Jankowskiej, p. Marianowi Wawrzyniakowi, p. Barbarze Pomorskiej i p. Dominiak.

Dziękuję partnerom:

-  dyrekcji teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie za nieodpłatne użyczenie sal i sceny na próby oraz wypożyczenie strojów i rekwizytów.

-  dyrekcji  ESTEDE również za nieodpłatne użyczenie pomieszczeń, dzięki czemu  mogliśmy wspólnie świętować zakończenie projektu „Łuska” w Centrum Kultury „Scena to dziwna”.

- dyrekcji Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego  w Szczytnikach Duchownych i Zespołu Szkół w Jankowie Dolnym

Dziękuję też młodzieży za ich zaangażowanie, za ich pracę i poświęcony wolny czas.

W dowód uznania wręczono młodym ludziom  dyplomy, które  będą dla nich pamiątką i dowodem na to, że mają nieograniczone możliwości, …mogą naprawdę wiele.

 

Koordynator projektu „Łuska”

Maria Brykczyńska